Összegyűjtöttük a legfontosabb kifejezéseket, amikkel napelemes rendszer telepítésére vonatkozó árajánlatban találkozhat.
AC
A váltakozó áram rövidítése. A napelemek közvetlenül egyenáramot (DC) szolgáltatnak, azonban a háztartási gépek használatához szükség van egy inverterre, ami szinuszos váltakozó áramot állít elő.
Ad-Vesz mérőóra
Kétirányú mérésre alkalmas fogyasztásmérő. A napelemek által termelt és fel nem használt energia betáplálásra kerül a villamosenergia hálózatba, amelyet az áramszolgáltató tárol. Ennek megfelelően két irányú forgalom valósulhat meg a villanyórán keresztül. Így – szaldós elszámolás esetén a napelemes rendszer termeléséből és a villamos energia hálózatból felhasznált energia különbözetét fizeti ki a rendszer tulajdonosa vagy épp fizet a szolgáltató fizet vissza – ez háztartásonként eltérő.
Árnyékolás
Előfordul, hogy tárgyak, esetenként növények folyamatosan vagy ideiglenes, illetve részben akadályozzák, hogy a napsugárzás közvetlenül érje a napelemeket (kémény, fák, antennák, stb…) Ez ronthatja a napelemes rendszer termelékenységét, ezért erre különösen kell figyelni a tervezés során.
DC áram
Az egyenáram rövidítése. A napelemek közvetlenül egyenáramot állítanak elő, akkumulátorban is ilyen energia tárolható, azonban a villamosenergia fogyasztók, gépek nagyrészt váltakozóáramot igényelnek (AC), ezért a napelemes rendszereknél az egyenáramot az inverter alakítja át váltóárammá.
Diffúz (szórt) sugárzás
Ilyenkor a közvetlen napsugárzás szóródik a felhőkön és a légköri részecskéken. A diffúz sugárzás is energia, csak kisebb teljesítményű, mint a közvetlen napfény.
Direkt (közvetlen) sugárzás
Napsugárzás, amely közvetlen útvonalon éri el a föld felszínét és a napelemeket.
Dőlésszög
A vízszintes és a napelem síkja által bezárt szög. Az ideális szög 30-35°, de mindig függ a dőlésszög attól, hová kerülnek telepítésre a napelemek. A dőlésszög nagyban befolyásolja a napelem rendszer hatékonyságát.
Felületi hőmérséklet
Az üzemelő napelem hőmérséklete. Ha a napelem hőmérséklete eltér az ideálistól, romlik a teljesítménye.
Hatásfok
A napelem hatásfoka azt mutatja meg, hogy a beeső fény teljesítményének hányad részét alakítja át a napelem villamos energiává. Azaz, hogy a készülék a napsütést milyen hatékonysággal alakítja át elektromos energiává.
Inverter
Az egyenáramoz (DC) alakítja át váltakozó árammá (AC). A napelemek és a hálózat között biztosítja a kapcsolatot. Hálózatra kapcsolt rendszereknél fontos, hogy az áramszolgáltató rendszerével kompatibilis invertert válasszon, ellenkező esetben a szolgáltató nem engedélyezi a rendszer hálózatra kapcsolását.
Kilowatt (kW)
A watt (W), aminek az ezerszereséről beszélünk, a teljesítmény mértékegysége. Leegyszerűsítve egy elektromos eszköz működéséhez pillanatnyilag szükséges, vagy egy energiatermelő eszköz által pillanatnyilag generált energiaszintet jelöli.
Kilowattóra (kWh)
A felhasznált energia mennyiségét mutató mértékegység. Ez az adat szerepel a villamosenergia számlákon. 1 kWh az az elektromos munka, amit egy elektromos fogyasztó felvesz 1 kilowatt teljesítményt fogyasztva 1 órán keresztül.
Monokristályos napelem
A monokristályos napelemben a szilíciumot henger alakúra alakítják egy tömbbe, így a szilícium egy tömbben dermed meg.
Névleges teljesítmény
Az az adat, amit a gyártók meghatároznak az adott napelemre vonatkozóan, Watt mértékegységben. Ezt a legoptimálisabb feltételek esetére számítják, így a használat közbeni teljesítmény eltérhet ettől.
Polikristályos napelem
A polikristályos napelemekben a szilícium több kristályban dermed meg, mivel több, négyzet alakú tömbbe öntik. Ezt szeletekre vágják és ónszalaggal forrasztják aztán.
Szigetüzemű napelem
A sziget üzemű rendszerek önálló rendszerben működő napelem rendszerek. Nem kapcsolódnak hálózathoz, így leadni nem tudják a megtermelt energiát, viszont a fel nem használt energiát ideig tárolni tudja akkumulátorokban.
Tier 1 napelemek
Az ebbe a kategóriába sorolt napelem gyártók a legmagasabb elvárásoknak felelnek meg. A világ napelem gyártóinak kb. 2% felel meg ennek a követelménynek. Jellemzőjük, hogy van saját kutatás-fejlesztésük, rendelkeznek szabadalmakkal, legalább 5 éve vannak jelen a piacon. Az ebbe a kategóriába sorolt gyártók gyártási folyamatot végzik. A gyártás során jellemzően automatizált folyamatok vannak jelen, csökkentve a hibalehetőségeket.
Tier 2 napelemek
Ezen osztályba sorolt gyártók az átlagmegoldás. Kb. a 8-9%-át teszik ki a napelem gyártói piacnak. Jellemzőik: automatizált gyártás, van kutatás-fejlesztés, de fejlesztések mértéke meg sem közelíti a Tier1-es gyártókét. A Tier2 gyártók termékei általában 2-5 éve elérhetők, sokszor tőke- vagy eszközhiány okozza a fejlesztések elmaradását.
Tier 3 napelemek
A Tier3 osztályba sorolt gyártmányok teszik ki piac 90%-át. Tömegtermék. Jellemzőjük, hogy szint csak összeszereléssel foglalkoznak, nincsenek automatizált folyamataik, vagy saját kutatás-fejlesztésük.
Watt (W)
1 watt az a teljesítmény, amelyet 1 J munka 1 s alatt létrehoz.
Watt peak
A watt peak egy mérőszám, ami egy napelem legjobb teljesítményét mutatja ideális körülmények között. Jelölése: Wp